İç Hava Kalitesi Nasıl Artırılır > İşletme ve Bakım

Havalandırma sistemlerinde bakım; bu sisteme hitap eden cihazların görevini düzgün olarak yerine getirebilmesi için çok önemli bir konudur. Havalandırma sistemlerinin en önemli ekipmanı klima santralleridir.

Klima santrallerine  düzenli ve özenli bakım yapılması gerekmektedir.

Bu bakımlar sayesinde;

  • Klima santrallerinin ekonomik ömrü uzar,
  • Enerji tüketimi optimum seviyede kalır,
  • Klima santrallerinin hitap ettiği mahallerdeki insanların sağlığı çevresel kirleticilerden ve iç kirleticilerden korunmuş olur.

Bakım sıklığı santrallerin bulunduğu ortamın temizliğine ve çalışma sıklığına göre değişmektedir. Öncelikle, her santral için seçilen fan, tasarlanan akış hızını belirlenen basınçta sağlamalıdır. Cihaz basıncındaki her yükseliş (örneğin: filtrelerde, bataryalarda biriken kir vs. yüzünden oluşan artış gibi) farklı bir çalışma şartı ve hava akış hızı oluşturur.

Zamanında bakım yapılmayan santraller normalde olması gereken basınç değerinden daha yüksek basınç değerinde çalıştıkları için daha fazla enerji tüketirler. Bu yüzden santral üzerinde bulunan filtreler fark basınç manometreleri vasıtasıyla izlenmeli, üreticilerin verdiği limit değerlerine ulaştığında yenileri ile değiştirilmelidir.

Otomasyonlu klima santrallerinde ise limit basınç değerleri fark basınç transmitterlerine girilmekte, bu seviyeye ulaşılması durumunda operatöre filtrelerin değiştirilmesi gerektiği bilgisi otomasyon sistemi üzerinden iletilmektedir. Filtreler gibi klima santralleri içerisinde yer alan fanlar, motorlar, ısıtma- soğutma bataryaları, nemlendiriciler vb. gibi ekipmanların klima santrali üreticilerinin kullanım kılavuzlarında belirttiği zaman aralıklarına göre genel kontrolleri yapılmalı, santrallerin bulunduğu ve hitap ettiği ortamın temizliğine göre de genel bakımları üreticilerin kullanım kılavuzlarında belirttiği esaslara göre yapılmalıdır.

Klima santralleri için ortalama bakım zamanı 6 ayda bir genel bakım şeklinde olmaktadır. Genel kontroller günlük, haftalık, aylık, yıllık şekillerde olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP