İç Hava Kalitenizi ölçün

İÇ HAVA KALİTEM YÜKSEK Mİ?

Kapalı ortamda sigara içmek sizin dışınızda odada bulunan diğer insanların da sağlığını riske atar. Sigara içilen hacimler, sigara içilmeyen hacimlere göre 4 kat daha fazla taze havaya ihtiyaç duyarlar.

%40'ın altındaki bağıl nem bakteri ve virüs aktivasyonunu arttırır. %60'ın üzerindeki bağıl nem ise küf ve mantara sebep olur. Sağlıklı bir yaşam için neminizin bu aralıkta olmasını sağlayın.

Odanızdaki nem miktarını ölçtürünüz. %60'ın üzerinde nem ölçümlenirse uygun havalandırma cihazları ya da nem alma cihazlarını kullanınız.

Uyuduğunuz odada oksijen miktarı yetersiz demektir. Evde bulunan insanların kişi başı saatte 20m³ taze hava ihtiyacı bulunmaktadır. Yeterli taze havayı sağlamak için doğal ya da mekanik havalandırma yapınız.

Çalıştığınız odada oksijen miktarı yetersizdir. Sağlıklı bir çalışma ortamı için kişi başı saatte yaklaşık 30m³ taze havaya ihtiyacınız bulunmaktadır. Yeterli taze havayı sağlamak için doğal ya da mekanik havalandırma yapınız.

Su sızıntısı görüyorsanız yalıtım yaptırmanız gerekmektedir. Duvarınızda sadece yoğuşma varsa bu odayı sürekli havalandırmanız gerekmektedir.

Bu tip ısıtıcılar iç ortamda bulunan oksijeni kullanarak yanma sağlar. Nefes almanız için gerekli olan oksijen de bu cihazlar tarafından tüketilmiş olur. Bu tip hacimlerin mutlaka havalandırılması ve ısıtıcıların düzenli bakımlarının yaptırılması gerekmektedir.

Uzun süre kapalı kalan depo, garaj gibi alanlarda nem miktarı artar, küf ve koku oluşumu gözlenir. Bu alanların düzenli havalandırılması gerekmektedir.

Mobilya, tekstil ürünleri ve duvar boyaları gibi ürünlerde kullanılan kimyasallar(VOC) oda sıcaklığında buharlaşarak nefes yoluyla vücudunuza bulaşır ve sağlığınıza uzun dönemde zarar verir. Bu tip yenilemelerin yapıldığı hacimler minimum 6ay düzenli olarak havalandırılmalı ya da VOC filtreleyebilen hava temizleme cihazları kullanılmalıdır.

Bu tip ürünlerin zararlı etkilerinden korunmak için düzenli havalandırma yapınız.

Kalıcı bir iç hava kalitesi için mutlaka %100 taze hava cihazı ya da hava temizleme cihazı kullanınız.

Radon gazı daha çok fay hatlarında ortaya çıkan, duvarlardaki kılcal çatlaklar vasıtasıyla bodrum, zemin, 1. ve 2. katlara kadar ulaşabilen, kokusuz ve renksiz bir zehirli gazdır. Dünyada sigaradan sonra en fazla akciğer kanseri oluşumuna sebep olmaktadır. Tarif edilen riskli alanlarda yaşıyorsanız mutlaka radon gazı ölçümü yaptırın ve çıkacak sonuca göre evinizi düzenli havalandırın.

Yaşı farketmeksizin tüm öğrencilerin taze havaya ihtiyacı vardır. İç hava kalitesi iyi sınıfta öğrenim gören çocukların algı kabiliyeti ve başarı oranı iç hava kalitesi kötü sınıfta öğrenim gören çocuklara göre yaklaşık %10*¹ daha fazladır. Bulaşıcı hastalıklar da iç hava kalitesi kötü sınıfta daha hızlı yayılır ve bu sınıflardaki çocuklar daha sık hastalanarak öğretim hayatından geri kalırlar. Tüm yaş grubu için tüm okullarda mutlaka uluslararası standartlarda havalandırma sistemleri bulunmalıdır.

Ofislerin iç ortam kalitesi çalışan performansını büyük bir oranda etkilemektedir. Kötü iç hava kalitesi ba ağrısı, konsantrasyon eksikliği, gözde bulanıklık ve deride kızarılıklığa sebep olur. Kötü iç hava kalitesine sahip ofislerde çalışanlar, iyi iç hava kalitesine sahip ofislerde çalışanlara göre %35*² daha fazla hastalık izni kullanmaktadır. Bu da tüm çalışanlar için şirket verimliliğini önemli oranda etkilemektedir. Ofislerinizde iç hava kalitesi ölçümleri yaptırıp, limitler dışında kalan parametreleri mutlaka düzelttiriniz.

*1 Wyon, D. P., 1996, Indoor environmental effects on productivity, Proceedings of IAQ´96 Paths to Better Building Environments, USA, ASHRAE, pp. 5-15.

*2 Milton, D. K., Glencross, P. M. and Walters, M. D., 2000, Risk of sick leave associated with outdoor air supply rate, humidification and
occupant complaints, Indoor Air, vol. 10, pp 212-221.

TOP