İç Hava Kalitesi Nasıl Artırılır > Hibrit (Doğal + Mekanik) Havalandırma

Hibrit (Doğal + Mekanik) Havalandırma

 

1.Mekanik Atış - Doğal Alış Sistemleri Havalandırma

Bu tip bir havalandırma yönteminde mahallerde kirlenen havanın mekanik yollarla (fanlar yardımıyla) ortamdan atılması ve bu yapılırken ortamın dış ortama göre negatif basınçta kalması durumundan faydalanarak hava hareketinin dış ortamdan içeriye girmesini sağlamaktır.

Sisteme en iyi örnek konutlardaki tuvalet egzost sistemi denilebilir. Tuvaletlerden yapılan egzost ile konut negatif basınçta bırakılmaktadır. Pencerelerdeki transfer menfezleri ya da diğer açıklıklar yardımı ile negatif basınçtaki mahallere taze hava girişi sağlanmakta ve havalandırılması gerçekleştirilmektedir.

Bu yöntemin doğal havalandırmaya göre avantajı, koku kontrolü yapabilmektir. Mekanik egzoz tuvalet ve mutfaklardan yapılacağı için, kötü kokular o mahallerde kalacaktır.

Sistemde mahallere giren taze hava miktarı doğal havalandırmaya göre daha kontrol edilebilir seviyededir. Ancak bu sistemde de herhangi bir ısı geri kazanımı yapılmadığı için, ortamı şartlandırmak için enerji tüketimi gerekecektir. Öte yandan, ortam negatif basınçta tutulduğu için kapı ve pencere açıklıklarından sürekli toz, haşere ve bakteri gibi kirleticiler de mahale girecektir.

 

2. Mekanik Alış - Doğal Atış Sistemleri Havalandırma

Mekanik olarak iç ortamdaki kötü havanın aksine bu sistemde iç ortama ihtiyacı oranında taze hava verilir ve ortamdaki kirli havanın oluşturulacak açıklıklardan dış ortama gitmesi amaçlanır. İç ortamın havalandırılmasının sağlıklı yapılabilmesi için atış yapılacak açıklıkların doğru belirlenmesi gerekmektedir. Aksi halde kirli havanın çıkışı verimli sağlanmadığı için içeriye vermeyi düşündüğümüz taze havayı ortama sağlayamayız.

Bu sistemde, taze hava fanı havayı filtreleyerek iç ortama basar. Ortam pozitif basınçta tutulduğu için, filtrelenmemiş havanın kontrolsüz bir şekilde mahale girmesi engellenmiş olur. Dolayısıyla, partikül kontrolü açısından avantajlıdır. Ancak, bu sefer de koku kontrölü açısından hassas ve detaylı projelendirme gerektirir. Sistem yanlış tasarlanırsa, tuvalet ve mutfak kokularının mahale yayılma riski söz konusudur.

Bir diğer taraftan, ısı geri kazanımı yapılmadığı için ısıtma/soğutma tarafında ciddi enerji tüketimleri oluşmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP