İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği

TTMD, “Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu”nun On İkincisini “Etkin Çözümler için Dünyanı Genişlet” temasıyla 31 Mart - 2 Nisan 2016 tarihleri arasında Wyndham Grand Otel, Levent-İstanbul’da Gerçekleştirecek...

Dünya Isıtma, Soğutma, Klima(ISK)sektörünün önde gelen uzman bilim adamları, TTMD’nin düzenlediği XII. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumunda ‘’Etkin Çözümler için Dünyanı Genişlet’’ temasını tartışacak.

 

‘’Etkin Çözümler için Dünyanı Genişlet ‘’ konu başlığında yurtdışından katılacak dünyaca tanınmış 10 davetli konuşmacıyla; yurtiçinden uzman panelistlerin konuşmacı olarak yer aldığı 3 panel oturumu; ve yurtiçi/yurtdışı akademisyen ve sektör temsilcilerinin 60 ı aşkın bildirileriyle yapılarda ısıtma, iklimlendirme ve havalandırma tesisatı uygulamaları, enerji verimli binalar, yapı fiziği, hasta bina sendromu gibi pek çok konu bilimsel, teknik ve uygulamalarla tartışılacak ve gelişmeler paylaşılacaktır.

 

Tasarımcı, uygulayıcı, işletmeci, akademisyen ve araştırmacıların deneyimlerinden faydalanılacak olan sempozyumda 22 ayrı konu baslığı belirtilmiştir.

 

Sempozyumda, farklı konseptlerin, gelişmelerin, teknolojilerin ele alınacağı ve bu gelişmelerin sektöre nasıl fayda sunacağının anlatılacağı, ne tür işbirlikleri gerektiğinin aktarıldığı, paydaşların birbirlerini bulabilecekleri bir ortam yaratılacaktır.  Açılış resepsiyonu, Gala yemeği gibi sosyal faaliyetler de katılımcıların birbirlerini daha da iyi tanımaları, ileride ortak projeler, çalışmalar gerçekleştirmeleri için faydalı bir zemin oluşturacaktır.

 

Sempozyumda dünyaca tanınmış, birçok ödülün sahibi, ASHRAE, REHVA’da üst düzey görevlerde, komitelerde bulunmuş/bulunmakta olan 10 davetli konuşmacı yer alacaktır. ASHRAE Başkan Yardımcısı ve Danimarka Teknik Üniversitesi  Profesörlerinden Bjarne W.Olesen ,Binalarda Enerji Tüketimini Azaltmada Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde Uygulanan Yöntemleri anlatacak. ASHRAE’de 7 komisyonda başkanlık ve üyelik yapmış,  ASHRAE adına birçok firmaya danışman olan ve ASHRAE DL konuşmacılarından, Engsysco Inc. Yönetim Kurulu Başkanı  Wei Sun, iki konu anlatacak. Bunlar: Temiz Odaların İklimlendirme Tasarım Esasları ve Hastanelerde, Sağlık Tesislerinde, Havayolu Enfeksiyonu Kontrol Odalarının İklimlendirme Sistem Tasarımı. University of Maryland, USA  Profesörlerinden ve ASHRAE, ASME de önemli görevlerde bulunmuş olan Michael Ohadi, HVAC ve Enerji Dönüşüm Sistemlerinde Aditif Üretim Uygulamalarının Bugünkü Durumunu  özetledikten sonra, Gelecek teki Durumuna  da değinecek. Dr. Ohadi ayrıca ikinci bir konuşma ile, Data Merkezleriyle ilgili Tasarımdan İşletmeye kadar olan süreçleri bir bütün olarak işleyecek. Purdue Üniversitesi, USA Profesörlerinden Eckhard Groll, Isı Pompaları, Klimalar ve Soğutma Sistemlerinde kullanılan Yeni Nesil Sıkıştırma(kompressor) Sistemi kavramından söz edecek. Bürüksel, Belçika’da yine çok sayıda firma ve mesleki kuruluşta hizmet etmiş, INIVE EEIG yöneticisi Peter Wouters , Enerji Performans Yönetmelikleri,Mevzuat,Yasa ve Tüzüklerinden , Gelişmelerden bahsederek,Enerji Performas Serifikası(EPC) nı n önemine değinecek.REHVA eski Başkanlarından ve Belgrat Üniversitesi Profesörlerinden, yine ASHRAE de çok aktif görevlerde bulunan Branislav B.Todorovic Geleceğin Şehirlerindeki Binaları ve İklimlendirme Sistemlerini  anlatacak.Aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesi profesörlerinden ve sadece REHVA’da,ASHRAE de değil,Güney Amerika’daki önemli iklimlendirme  Derneklerinde de aktif olarak çalışan Marija S.Todorovic  Güneş Enerjisi,Enerji Verimliliği,Akıllı Şebeke kavramlarıyla Bütünleşmiş,iklim Değişimini yavaşlatacak  ve Ozone tabakası  İncelmesini azaltacak önlemleri  içeren Kentsel Dönüşüm Modeline değinecek.Michigan Technological  Universitesi eski Dekanlarından,Stonybrook Universitesi Araştırma Geliştirme den sorumlu Dekan yardımcısı ve ASME ,ASHRAE üst düzey yöneticilerinden William Worek,Absorbsiyonlu Sistemlerin Mevcut durumu ve Gelecegi ,University of Florida öğretim üyesi ve Endüstri Değerlendirme Merkezi Direktörü S.A.Sherif,Absorpsiyonlu Soğutma Teknolojisinin Dünü,Bugünü ve Gelecegini anlatacak.

Otuz yılı aşkın Amerika Birleşik Devletleri’nde, büyük şirketlerde önemli pozisyonlarda çalışmış ve Türkiye’ye Nisan ayında dönerek, Anel Grup’ta Mekanik Tasarım Koordinatörlük görevini üslenen Nejat Babür, Tarihi Binaların Restorasyonu ve de Hijyenle ilgili çalışmalarını sunacak.

 

Sempozyum kapsamında 3 ayrı panele yer verilecek. Ozan Atasoy’un moderatörlüğünü yürüteceği Turkish HVAC+R Industry BIM (Building Information Modeling) Strategy  başlıklı birinci panele Daniel Kazado, Taner Yönet, Önder Boyalıklı, Mehmet Oskay, Berke Çelikel, Utku Başyazıcı ve Melike Altınışık panelist olarak katılacaklar.  İkinci gün gerçekleşecek panelde, WIDEN YOUR WORLD FOR EFFICIENT SOLUTIONS: The Importance of Thermodynamicsbaşlığı altında panelistler Prof. Dr. Yunus Ali Çengel, Prof. Dr. Birol Kılkış, Dr. Cemil İnan yer alırken panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Sadık Kakaç üstlenecek.

Son gün yapılacak Desing and Planning in Achieving Successful Building  panelinde moderatörlüğü Can Çinici yürütürken Mehmet Okutan, Burak Ünder, Serhat Binzet ve Mehmet Karadurak panelist olarak yer alacaklar.

 

Tümüyle İngilizce olarak gerçekleşecek ve davetli  konuşmaların simültane tercümelerinin  yapılacağı TTMD XII.Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumunun  Başkanı Sarven Çilingiroglu,Yürütme,Organızasyon ve Bilim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Nilüfer Eğrican olup,düzenleme Kurulu beş değerli üyeden oluşmaktadır.

 

Tüm davetli konuşmacıların anlatacaklarının özetlerine, kısa bio’larına ve

sempozyum hakkında detaylı bilgiye  www.ttmd.org.tr/sempozyum 2016 / dan erişilebilir.

 

Davetli konuşmacılarla ve onların bulunduğu kurumlarla işbirliklerinin kurulması ve oluşacak ortak projeler ve bu projelerden elde edilecek teknolojiler, ISK sektörünün, ülkenin uluslararası arenada rekabet gücünü arttıracaktır. Beklenen sempozyum başarı ölçütü budur. Aynı şekilde yurt içinde de üniversiteler, kurumlar, firmalar ve kişiler arasında bu tür işbirliklerinin oluşturulmasında sempozyum bir fırsat yaratacaktır. Geleceğe dönük işbirliklerinin ilk adımlarının atılması, sempozyumun sağlayacağı en büyük faydadır.

İSKİD İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği Haber Arşivi

İSKİD, ISK-SODEX 2023’de

İSKİD Çalıştayı tamamlandı

Türkiye HVAC&R Industry Guide

İSKİD Magazine 25. sayı yayınlandı

Tagged under:

MEKTES’22 Mekanik Tesisat Zirvesi

TOP