İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği

Klima Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

İSKİD (İklimlendirme, Soğutma, Klima İmalatçıları Derneği) yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde, klima alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sıraladı.

 

Konutlarda ve ofislerde klimanın doğru kullanılması sağlıklı yaşam ve konfor için büyük önem taşıyor.  Son yıllarda kullanıcılar, klima cihazı satın almadan önce marka, fiyat gibi konuların yanı sıra enerji tüketimi, hızlı montaj, ekonomik yedek parça gibi konularda da önemli hassasiyetler gösteriyor. Özellikle klima alımında, klima kapasitesinin ve kurulacağı yerin seçiminde mutlaka bir uzmandan yardım alınması önem arz ediyor. Uygun kapasite seçimi verimli klima kullanımı için çok önemlidir. Daha büyük bir klima her zaman daha iyi anlamına gelmez. Günümüzde birçok klima firması keşif hizmetini ücretsiz sağlıyor.

 

Doğru klima seçimi önemli

 

Klima seçiminde enerji tüketimi önemli bir unsur. Cihazların üzerinde bulunan ve enerji verimliliğini gösteren etiketler bu konuda tüketicilere doğru yolu gösteriyor. Genel olarak A+++ sınıfı en yüksek verimliliği, D sınıfı ise en düşük verimliliği ifade ediyor.  Alınacak cihazın mutlaka ulusal/uluslararası standart, CE ve uluslararası kalite standartı belgeleri olmalıdır.

Küresel ısınmayla birlikte, enerji verimliliği ve küresel ısınma karşıtı alternatif soğutucu akışkan arayışları meydana geldi. Klimalarda kullanılan yeni soğutucu akışkan olan R32 gazının verimliliği R410’a gazına göre daha fazla olmakla birlikte küresel ısınmaya etkisi de 3 kat daha düşüktür. Sürdürülebilir bir dünya bilinciyle satın alacağımız klimaların inverter teknolojisine sahip çevre dostu soğutucu akışkan barındırıyor olması önemlidir.

 

Yetkili servislerden alınan klima bakım hizmeti, klimanın ömrünü uzatırken sağlığınızı korur!

 

İklimlendirme, kapalı bir mekânda havanın sıcaklığının, nem oranının, hızının ve temizliğinin yıl boyunca istenilen koşullarda tutulması olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle insan sağlığı için en elverişli havanın muhafaza edilebilmesidir. Bu nedenle günümüzde birçok klima cihazında, filtreleme sistemleri ileri düzeye çıkarılmış, bu sayede toz, kaba partikül, polen, küf, sigara dumanı vb. filtre edilebilmeye imkan tanıyor. Filtre etme işlemi de iklimlendirme sürecinin bir parçası olup iç hava kalitesinin artmasında ve klima seçiminde önemli bir faktördür. Laboratuvar çalışmalarına göre iç ortam havası ile ilgili memnuniyetsizliğin %10 artması kişinin performansını %1 düşürür.

 

Klima filtresinin düzenli olarak temizlemesi hem enerji tasarrufu hem de klima filtresi üzerinde birikmiş toz, polen gibi kirleticiler nedeniyle tavsiye edilmektedir. Bakımı düzenli olarak yapılmayan klimalar, kirli filtreleri nedeniyle iç hava kalitesinin düşmesi sonucu astım ve alerji gibi hastalıkları tetikleyebilir. Yine düzenli klima bakımı ile enerji tasarrufu sağlanırken cihazın kullanım ömrünü de uzatmış oluruz. Klima bakımları muhakkak yetkili servislerce yapılmalıdır. Tüketiciler T.C. Ticaret Bakanlığının “Servis Bilgi Sistemi Projesi (SERBİS)” kapsamında hazırladığı www.servis.gov.tr adresinden, servisler hakkında sorgulama yaparak, servislerin yetkili servis olup olmadığını öğrenebilirler.

 

Klima seçimi kadar klima kullanımı da hava kalitesi açısından önemlidir. Doğru sıcaklık değerlerinde klima kullanımı; sağlığımızı korumada, verimliliğimizi artırmada ve de tüketilen enerjide önemli rol oynuyor. İyi koşullandırılmış bir ortamda insanların fiziksel ve zihinsel aktiviteleri artar. Konfor kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Ancak kış için 20-22°C derece, yaz için de 23-26°C derece (%40-%60 bağıl nem değerlerinde) konfor aralığı olarak kabul edilmektedir. Yazın çok daha düşük sıcaklıklarda klimamızı kullanmaya çalışırsak, ortam sıcaklığının çok düşük olmasından kaynaklı nem miktarı düşeceğinden soğuk algınlığı hissiyatı verebilir. Aynı zamanda çok düşük sıcaklıklarda kullanmak klimamızın elektrik sarfiyatını da artıracaktır.  Düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini %10 arttıracaktır.

 

Klimada AB’nin üretim üssü Türkiye

 

Türkiye’nin, dünya iklimlendirme sektöründe Çin, Japonya, ABD gibi geniş nüfuslu ülkelerin ardından gelen büyük ve önemli pazarlardan biri konumunda olduğunu ifade eden İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar DİDONYAN, “AB ülkeleri için Türkiye iklimlendirme ürünlerinde bir üretim üssü konumundadır. Türkiye’de hem Duvar Tipi klima üretiminde hem de profesyonel klima sistemleri konusunda üretimin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yurt dışından gelen bitmiş ürün ithalatı her sene düşüyor, ihracat ise her sene artıyor. Pandemiyle birlikte evlerinde ve yazlık evlerinde çalışan sayısının artması, split klima pazarını hem perakende hem de toptan satışlarda büyüttü. Split klima üretimi 2 milyon, iç satışta 1 milyon adedi aşmış durumda.” dedi.

Split, multi split ve ticari multi split klimalarla ilgili İSKİD 2021 İstatistik verilerini de paylaşan DİDONYAN, “2021 yılında iç pazarda split, multi split ve ticari multi split klimada, %42 oranında büyüme yaşandı. Yine 2021 yılı split klima ihracatında %120’lik artış ile rekor büyüme yaşandı. Kentsel dönüşüm ve yeni konutların 2022 yılı son çeyreğinden itibaren split ve multi split klima satışlarına ivme kazandırmasını bekliyoruz.” dedi.

İSKİD İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği Haber Arşivi

TOP