İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği

İSKİD’in “Doğru İklimlendirme Hasta Etmez” konulu webinarı, yoğun katılımla gerçekleşti.

İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), sıcak havaların yaklaşmasıyla birlikte “serinlemenin” en güzel yolu olan ev tipi klimanın doğru kullanımına dikkat çekmek amacıyla “DOĞRU İKLİMLENDİRME HASTA ETMEZ” başlığıyla bir webinar düzenledi.

Webinara konuk olarak Koç Üniversite Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cansın Saçkesen, klimanın doğru kullanımı ve sağlığımıza olan faydaları konusunda değerli bilgileri katılımcılarla paylaştı.

25 Mayıs Salı günü, İSKİD üyesi Arçelik, Daikin, İklimSA, TLC firmalarının katkılarıyla klimaların sağlığımız üzerine etkilerini konu alan “Doğru İklimlendirme Hasta Etmez” webinarında, günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanan klimaların, mekanların iç hava kalitesine ve sağlığımıza olan pozitif etkileri konusunda önemli bilgiler paylaşıldı.

İSKİD, her yıl olduğu gibi bu yıl da klimanın doğru kullanımı ve insan sağlığına olan faydaları ile ilgili detaylı bilgiler paylaşırken, pandemi sebebiyle almamız gereken önlemleri ve geliştirilmiş olan yeni teknolojileri tüketicilerle paylaştı.

Moderatörlüğünü İSKİD Split ve Değişken Soğutkan Debili Klimalar Komisyonu Üyesi Nihan Özcan Dede’nin üstlendiği webinar, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan’ın “hoş geldiniz” konuşması ile başladı. Webinarda sırasıyla Split ve Değişken Soğutkan Debili Klimalar Komisyonu Başkanı Ece Uluğtekin “İklimlendirme Cihazlarının Sağlığımıza Katkısı”, İSKİD Split ve Değişken Soğutkan Debili Klimalar Komisyonu Üyesi Filiz Doğan “İklimlendirme Cihazları ve Sağlık ile ilgili Yeni Teknolojiler” konularında sunumlarını katılımcılarla paylaştı.

Webinarın son bölümünde ise Koç Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Hastalıkları – Ana Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Cansın Saçkesen ve İSKİD Split ve Değişken Soğutkan Debili Klimalar Komisyonu Başkan Yardımcısı Kemal Özlü, yoğun ilgiyle izlenen “Klimaların Sağlık üzerine Etkileri” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Cansın Saçkesen risk grupları içinde olan hamileler, kronik hastalar, yaşlılar ve çocukların açık ve kapalı alanlarda yüksek sıcaklıklardan çok daha fazla etkilendiğini, özellikle sıvı kaybı ile de birleşince ciddi sağlık sorunları oluşturacağının altını çizdi. Hava yolu ile bulaşabilen virus ve bakterilerden korunmak için, klima filtrelerinin yetkili servislerce düzenli olarak temizlenmesinin önemine değindi. Yağmur sonrası ve sabah saatlerinde polenlerin havada en düşük seviyede olduğundan, astım ve alerji sorunları yaşayan hastaların, daha iyi bir iç hava kalitesi için sabah saatlerinde evlerini havalandırmaları gerektiğini söyledi. Yine büyük şehirlerde yoğun trafik noktalarına yakın evlerin, trafiğin az olduğu saatlerde havalandırılması gerektiğinin altını çizdi. Söyleşide İSKİD Split ve Değişken Soğutkan Debili Klimalar Komisyonu Başkan Yardımcısı Kemal Özlü, yetkili servislerin montaj esnasında klimaların giderlerini çok muntazam şekilde yaparak, bakterilerin oluşmaması için klimalarda durağan suya mahal verilmemesinin önemi üzerinde durdu. Tüketicilerin, T.C. Ticaret Bakanlığının “Servis Bilgi Sistemi Projesi (SERBİS)” kapsamında hazırladığı https://www.servis.gov.tr adresinden, servisler hakkında sorgulama yaparak, servislerin yetkili servis olup olmadığını öğrenmelerinin önemini vurguladı.

İSKİD Split ve Değişken Soğutkan Debili Klimalar Komisyonu Başkanı Ece Uluğtekin, zamanımızın büyük çoğunluğunu kapalı alanlarda geçirdiğimiz günümüz yaşam koşullarında, klimanın konfor için ihtiyaç olduğunu söyledi. Kışın 20 °C -22 °C, yazın 24°C -27°C ve %40-%60 bağıl nem aralığı, konfor şartları olarak kabul edilir dedi. Bilim insanlarının, 32°C iç ortam sıcaklığında çalışan kişilerin performansının, iklimlendirilmiş ortamda çalışanlardan %50 daha düşük olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Sağlık açısından iç hava kalitesinin önemine de değinen Uluğtekin, “600ppm-800ppm, iç hava kalitesi için uygun değerlerdir. Kapalı mekanlarda karbondioksit seviyesi arttıkça hastalıkların bulaş oranı artar ve daha fazla insan ortamda mevcut olan virüsler ile enfekte olur” dedi.

İSKİD Split ve Değişken Soğutkan Debili Klimalar Komisyonu Üyesi Filiz Doğan “İklimlendirme Cihazları ve Sağlık ile ilgili Yeni Teknolojiler” içerikli sunumuyla, güncel gelişmeleri katılımcılarla paylaştı. HEPA filtrelerin Covid-19 ile birlikte daha yaygın kullanılmaya başladığını, farklı HEPA filtrelerinin farklı boyutlarda virüsleri tuttuğunu söyledi. Soğuk Plazma Teknoloji’nin evlerde iç hava kalitesini önemli ölçüde arttıran moleküller oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Havaların ısınmaya başladığı ve ev tipi klimaların yoğun olarak kullanılacağı yaz dönemine girerken, uzmanların klimaların sağlığımız üzerine pozitif etkileri ve doğru iklimlendirmeye yönelik merak edilen birçok soruya cevap olan bilgiler paylaştığı “Doğru İklimlendirme Hasta Etmez” webinar videosu; https://www.youtube.com/watch?v=4RvlFvW7Sag  linkinden izlenebilir.

İSKİD İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği Haber Arşivi

TOP