İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği

İklimlendirmenin parlayan yıldızı “SOĞUTMA”

İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), her yıl 26 Haziran’da kutlanan “Dünya Soğutma Günü” özelinde soğutmanın önemine dikkat çekiyor.

İklimlendirmede soğutma teknolojisi, konutlarda, endüstriyel üretimde, ürün tedarik zinciri yönetiminde vazgeçilmez bir öneme sahip. Özellikle pandemiyle birlikte önemi daha da artan sağlık sektöründe, ilaç, aşı ve depolanması gibi konularda soğutma zincirinin ne kadar önemli olduğu, toplumun geneli tarafından da fark edilen bir gerçek oldu. Yine insan yaşamı için stratejik öneme sahip gıda sanayinde de uygun ortamda ürünlerin saklanabilmesi için iklimlendirme ve soğutma sistemlerinin önemi yadsınamaz. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde neredeyse hiç kapanma yaşanmadan tam kapasite çalışan marketler, ihtiyaçların karşılanması için birincil adres oldu. Temel ihtiyaçları karşılayacak tüm gıda ürünlerinin üretiminden taşınmasına, satışına kadar tüm süreçte soğutma sistemleri kullanılıyor. Bu şekilde incelendiğinde iklimlendirme ve soğutma, hayatımızın her alanında yoğun olarak kullanılan yaşamsal bir teknolojidir.

İSKİD, soğutma özelindeki faaliyetlerini, üye firma temsilcilerinden oluşan “Endüstriyel ve Ticari Soğutma Sistemleri Komisyonu” içerisinde sürdürüyor. Komisyon Başkanlığını Selçuk Savaş’ın, Başkan Yardımcılığını Erdinç Yapan ve Kıvanç Aslantaş yaptığı komisyon, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek üyeler, sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birlikleri kurarak sektörün gelişmesi için faaliyetlerini yürütüyor.

Yine İSKİD “sürdürülebilir soğutma” anlayışını benimseyen komisyon çalışmaları ile küresel ısınmanın etkilerini azaltan, F gazlar yerine çevre dostu soğutucu akışkanların kullanılması, cihazlardaki enerji verimliliklerinin yükseltilerek enerji tüketimlerinin düşürülmesi konusunda, sektörü eğiten ve bilgilendiren webinar ve eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

İklimlendirmenin parlayan yıldızı “SOĞUTMA”

Türkiye Soğutma Sektörü ihracat verilerine değinen İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan, “Soğutma Sistem ve Elemanlarının yaklaşık 650 Milyon dolarlık ihracatı ile iklimlendirme sektörünün en büyük 3. alt sektörü konumunda olduğunu söyledi.  2021 yılı ilk 5 aylık (Ocak-Mayıs) verilerde Soğutma Sistem ve Elemanları ihracat rakamlarımız yaklaşık 315 Milyon Dolar olarak gerçekleşerek %28 oranında artış görülmüştür.” dedi.

Sektörün ihracat yaptığı ülkelere de değinen Didonyan, soğutma sektörünün ihracatını ağırlıkla yakın coğrafyalar olan başta Almanya, Fransa, İtalya olmak üzere Avrupa Birliği Ülkeleri, İngiltere, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Rusya-Kafkas-Orta Asya ülkelerine gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

İSKİD İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği Haber Arşivi

TOP