alda 
   gok

 

Haberler
Daha Sağlıklı Ortamlar için; Hayatınızda Klimalara Yer Açın!
13 Haziran 2017

Basın Bülteni

 

Lüks olmaktan çıkarak sağlıklı ve konforlu bir yaşam için gereksinim haline gelen klimaların satışları havaların ısınmasıyla artış gösteriyor. Özellikle nem oranının artması ile birlikte klima satış ve montajlarında önemli artış oluyor.İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği – İSKİD’in yaptığı envanter çalışmasına göre 2016 yılında 800.000 adet klima satışının ardından Türkiye’de 12 Milyon kadar ev tipi klima cihazının aktif olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Akdeniz ülkelerinde ev tipi klimaların kullanımı %20-50 aralığında iken bu oran ülkemizde henüz %10 civarındadır. Buna göre ülkemizde ev tipi klimalarının kullanımının giderek artacağı bekleniyor. Bu kadar yaygın kullanılan klimanın doğru kullanımı, sağlık ve ekonomi açısından da son derece önemlidir.


Son dönemde klima kullanıcıları fiyat ve markanın yanında; enerji verimliliği, hızlı montaj, ekonomik yedek parça gibi konularda da hassas davrandıklarını belirten İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Taner YÖNET, klima satışlarının arttığı yaz aylarına girerken klima tüketicilerine önemli mesajlar verdi:


“Evlerimize alacağımız klimalardan en iyi şekilde faydalanabilmek için, bu konuda uzman yetkili satıcı ve servislerden keşif hizmeti almak, ihtiyaca en uygun kapasite ve modeli belirlemek ve montaj için en uygun yeri seçmek son derece önemlidir. Doğru seçilen ve montajı doğru yapılan uygun kapasiteli bir klima cihazı, hem daha az enerji harcayacak hem de konfor ve sağlık açısından en uygun koşulları sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.YÖNET ayrıca, “Günümüzde zamanın çoğunluğunun kapalı mekânlarda geçmesi ve artan klima kullanımı nedeniyle iç hava kalitesi daha çok önem kazanmıştır. Klimalar, havada bulunun kaba partiküllerin yanı sıra toz, polen, küf, kötü koku ve mikroskobik parçaları da temizleyebilmektedir bu sebeple; klima ile iklimlendirilmiş ortamlar özellikle yaşlılar, kalp, şeker ve tansiyon hastalıkları olanlara tavsiye edilmekte ve insan sağlığını olumlu etkilemektedir. İç ortamdaki havanın taze hava ile değiştirilmesinin de mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Bu nedenle klima cihazlarından bağımsız olarak havalandırma yapılmasına da önem verilmelidir. Klima kullanımından daha önemlisi, klimanın doğru kullanılmasıdır. Klima üfleme yönü ayarlarının yakın mesafeden insan vücuduna doğrudan temas etmeyecek şekilde yapılması gerekir. Ekonomik kullanım için klima ayarlarında, en yüksek ve en düşük sıcaklıkların seçilmesinden kaçınılmalıdır. Soğutmada 24-25 ⁰C’lik, ısıtmada ise 22-23 ⁰C’lik ayarlar, gerekli konforu sağlamak için yeterlidir. Soğutmada düşürülen her bir derece, elektrik tüketimini yaklaşık yüzde 10 oranında artırır.” Açıklamalarında bulundu.


Klimanın kullanımı kadar bakımının da önemini vurgulayan Taner Yönet, Klima cihazlarından ilk çalıştırıldığındaki veriminin sürekli olarak alınabilmesi ise yetkili servisler tarafından periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması gerektiğini ekledi.


İSKİD’in katkıları ile Türkiye’de 2014 yılında yürürlüğü giren Klimalarda Enerji Verimliliği uygulaması ile düşük verimli ve imalat sürecinde doğaya zarar verebilen malzemelerin kullanıldığı klima cihazlarının üretimi ve ithalatı engellendi.  Bu düzenleme ile üreticiler, klima kullanıcılarına daha teknolojik, daha verimli ürünler sunması sağlandı. 

Eklenmiş yorum bulunmamaktadır.
Ad Soyad:
E-posta:
Yorumunuz:
 
E-Posta adresimi gizle
 
İSKİD MAGAZINE 15. Sayımız Yayınlandı.
İSKİD MAGAZINE 15. Sayımız yayınlandı. Türkiye ve Dünyadaki, Sektörümüzü ilgilendiren
İklimlendirme Sektörünün kalbi, ISK SODEX'te atacak.
ISK SODEX 2018, İklimlendirme sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde yeniden
İSKİD, 13. Dönem Mali Genel Kurulu 18 Ocak’ta yapıldı.
  İSKİD, 13. Dönem Mali Genel Kurulu 18 Ocak’ta Taksim Point Otel’de üyelerin katılımı
İSKİD 2018 Yılı Yurtdışı Faaliyetleri, Tüm Yoğunluğuyla Devam Edecek.
İSKİD, 2018 yılında da üyeleri için yeni pazarların kapılarını aralamaya devam ediyor ve y
İSKİD e-Bülten Yayınlandı
İSKİD 2017/3 e-Bülten Yayınlandı. Güncel İSKİD Faliyetlerini e-Bültenimizden takip edebilir
İSKİD, İthalattaki Güncel Uygulamalar Konulu Çalıştay Düzenledi.
24 Kasım 2017 tarihinde İSKİD Üyesi Daikin’in ev sahipliğinde İthalattaki Güncel uygulama
İSKİD 25. Yılını, üyeleri, sektör temsilcileri ve dostlarıyla birlikte kutladı.
  18 Kasım 2017 tarihinde Conrad Istanbul Bosphorus Hotel’de yapılan İSKİD 25. Yıl Gala Gec
İklimlendirme Sektörü, Ege Bölgesi Mühendislik Fakülteleri ile Buluştu.
  Türkiye iklimlendirme Sektörünün geleceğine yön verecek nitelikli iş gücünü ve bu güc
İSKİD, TÜMKAF’ın Düzenlediği Kariyer Fuarında Yer Aldı.
Türkiye Mühendislik Kariyer Fuarı (TÜMKAF), mühendislik, sanayi ve teknoloji alanında faaliyet
İSKİD, Ege Bölgesi Mühendislik Fakülteleri ile Buluşuyor.
İSKİD ve Üyeleri, makine mühendisliği öğrencilerine yönelik en geniş katılımlı Etkinli
BİZİ TAKİP EDİN İSKİD İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği
İSKİD, Şerifali Mah. Kızkalesi Sok. No.1 Elite Plaza B-6 Ümraniye 34775 İstanbul
Telefon(216) 469 44 96      Faks(216) 469 44 95      E-Posta: iskid@iskid.org.tr