alda 
   gok

 

Haberler
ISK-SODEX, HVAC-R sektörü için uluslararası bir buluşma sağladı.
20 Mayıs 2016

 

Yalıtım, pompa, vana ve bağlantı parçaları, su arıtma ve güneş sistemleri de dahil olmak üzere ısıtma, soğutma, havalandırma ve klima teknolojisinde Avrasya'nın önde gelen fuarı ISK-SODEX Istanbul 2016, 4-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında CNR EXPO Fuar Merkezi'nde düzenlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleşen ticaret fuarı, 50.558 net metrekare alan üzerinde 46 ülkeden 1294 firmayı ağırladı. Bahreyn, Estonya ve Suudi Arabistan da bu yıl ilk kez katılımcı ülkeler arasında yerini aldı.

 

Fuarı dört gün boyunca, 83.764 profesyonel ziyaret etti. Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Kamerun, Etiyopya, Gürcistan, Yunanistan, İran, İtalya, İsrail, Ürdün, İspanya, Kırgızistan, Kosova, Pakistan, Romanya, Tunus, Türkmenistan ve Ukrayna'dan pek çok satın almacı, editör ve dernek temsilcisi Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Ticaret Heyeti programı kapsamında, fuara geldi ve fuarın ilk iki günü gerçekleştirilen B2B toplantıları vesilesiyle Türk ihracatçıları ile tanışma fırsatı buldu. Bunların yanı sıra, fuar boyunca Belçika, Gana, Hindistan, Endonezya, Kazakistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Katar ve BAE'den gelen ziyaretçi heyetleri ağırlandı. Endonezya Enerji Bakanlığı'ndan yetkililer de, Endonezya delegasyonuna eşlik etti.

 

Uluslararası ziyaretçi programının yanı sıra, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık'ın Ticaret Odaları ve çeşitli dernekler ile işbirliği içinde düzenlediği Anadolu Heyeti Programı kapsamında ise fuar 70 farklı delegasyon tarafından ziyaret edildi.

 

İSKİD Fuar Gündemi oldukça yoğundu.

İSKİD ve EUROVENT dernekleri, ISK-Sodex fuarının ilk günü olan 4 Mayıs tarihinde düzenlediği “Global Partners Reception”  isimli resepsiyon ile  tüm yerli ve yabancı sektör temsilcilerini bir araya getirdi.  Düzenlenen resepsiyonda;Türk fuar katılımcıları ile yerel ve uluslararası diğer dernekleri, basını, sertifika şirketlerini ve fuar organizatörlerini buluşturdular.

 

 

Resepsiyonun başında İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cem SAVCI tüm katılımcılara hoşgeldiniz diyerek başarılı bir fuar geçirmeleri temennilerinde bulundu. Daha sonra söz alan EUROVENT Genel Sekreteri Felix Van Eyken de tüm konuklara hoşgeldiniz diyerek 20 Eylül'de Krakow'da yapılacak EUROVENT Summit'in duyurusunu yaptı. 

 

Tüm konukların hoşça vakit geçirdikleri ve diğer sektör temsilcileriyle görüştükleri resepsiyon, ardında güzel fotoğraflar ve güçlü ilişkiler bıraktı.

 

İSKİD (İklimlendirme Soğutma ve Klima İmalatçıları Derneği) ile ISHRAE (Indian Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers) dernekleri arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.

 

Ekonomi Bakanlığı’nın 2016-2017 Hedef ülkeleri arasında yer alan Hindistan’ın önemli derneklerinden birisi olan ISHRAE ile İSKİD arasında yapılan görüşmeler sonucunda 4 Mayıs tarihinde İstanbul Tarabya Oteli’nde düzenlenen akşam yemeğinin ardından bir işbirliği protokolü imzalandı. İşbirliği protokolüne göre; her iki ülkenin ticaret hacminin arttırılmasına yönelik olarak; dernek üyelerinin talepleri doğrultusunda karşılıklı alım heyetleri organizasyonlarının yapılması; pazar bilgilerinin paylaşılması ve ortak yeni projelerin geliştirilmesi yönünde çalışmalara başlanacaktır.

 

ISHRAE, Hindistan, Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği, HVAC&R profesyonellerinden oluşan bir grup tarafından Yeni Delhi’de 1981 yılında kurulmuş bir dernektir. ISHRAE’nin günümüzde 12.000'den fazla HVAC&R profesyoneli ve 7500 öğrenci üyesi bulunmaktadır. 41 bölge ve alt şubeler ile başta Yeni Delhi olmak üzere tüm Hindistan'da çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca sektörün önemli fuarlarından birisi olan ACREX INDIA’yı da organize etmektedirler.

 

İmzalanan protokol ile Türk Üreticileri ve Türk Ürünlerinin Hindistan’da bilinilirliğinin arttırılması ile iki ülke arasında bilgi-birikim ve ticaretin artırılması hedeflenmektedir.

 

Seminer Programlarında İSKİD’in verileri ilgiyle izlendi.

 

Fuarın 2. Gününde gerçekleştirilen “Sürdürülebilir İç İklimlendirme Konferansı”nda  EUROVENT ve ISKID tarafından sektör hakkında önemli veriler sunuldu.

 

EUROVENT Market Intelligence adına sunum yapan Anais HAMON ile Yannick LU-COTRELLE Rusya, Avrupa ve Ortadoğu’daki yeni trendler hakkında bilgiler verdi. Buna göre Rusya’nın içinde bulunduğu kriz, sektörü olumsuz etkilemiş görünüyor. Almanya’da AHU’da ilk defa düşüş yaşanırken İtalya pazarında önemli ürün olan FCU 2009’dan beri ilk defa yükseldiği; Fransa’nın ısı pompaları ve chillerde yükseldiği ve Avrupa Birliği’nde yatay bir seyir tespit edildiğini aktardılar.

 

ISKİD, Dernek Müdürü Hüseyin M. YUKSEL, İSKİD 2015 istatistik sonuçları hakkında bilgiler vererek 2015 yılını değerlendirdi. Buna göre split klima 2015 pazarında biraz yükseliş gösterse de 2013 verilerini yakalayamadığını ifade etti. Daha önceki yıllarda %25 ile %50 oranında artış görülen VRF pazarında 2015 yılında %10 oranında bir artış olduğunu bildirdi. Fan coillerde 2014’deki %9.5’luk artışa göre 2015 verilerinde %7 civarında kaldı.

 

Türkiye’de önemli imalat ve Pazar payına sahip klima santrallerinde 2014’deki %5’lik artış 2015 yılında %3’lük azalma olarak görüldü. Bir diğer kuvvetli imalat ve ihracat ürünümüz olan ısı değiştiricilerde 2014’deki düşüşün önemli miktarını kazansa da ihracatta azalma yaşandı.

 

Genel olarak 2015 verileri, 2014’e nazaran iyi geçse de sektörün önceki yıllara nazaran yüksek satışlar gösteremediğini ifade ettiler.

 

 

 

SODEX Fuarlarının geleceği belirlendi

 

ISK-SODEX Istanbul, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık ve DOSIDER, ISKID, TTMD, IZODER ve ISKAV tarafından iki yılda bir düzenleniyor. Bu güçlü işbirliği 19 Nisan tarihinde imzalanan 6 yıllık bir anlaşma ile 2022 yılına kadar uzatıldı.


 

 

 

Etiketler: ISK-SODEX Fuar İSKİD
Eklenmiş yorum bulunmamaktadır.
Ad Soyad:
E-posta:
Yorumunuz:
 
E-Posta adresimi gizle
 
İSKİD, 13. Dönem Mali Genel Kurulu 18 Ocak’ta yapıldı.
  İSKİD, 13. Dönem Mali Genel Kurulu 18 Ocak’ta Taksim Point Otel’de üyelerin katılımı
İSKİD 2018 Yılı Yurtdışı Faaliyetleri, Tüm Yoğunluğuyla Devam Edecek.
İSKİD, 2018 yılında da üyeleri için yeni pazarların kapılarını aralamaya devam ediyor ve y
İSKİD e-Bülten Yayınlandı
İSKİD 2017/3 e-Bülten Yayınlandı. Güncel İSKİD Faliyetlerini e-Bültenimizden takip edebilir
İSKİD, İthalattaki Güncel Uygulamalar Konulu Çalıştay Düzenledi.
24 Kasım 2017 tarihinde İSKİD Üyesi Daikin’in ev sahipliğinde İthalattaki Güncel uygulama
İSKİD 25. Yılını, üyeleri, sektör temsilcileri ve dostlarıyla birlikte kutladı.
  18 Kasım 2017 tarihinde Conrad Istanbul Bosphorus Hotel’de yapılan İSKİD 25. Yıl Gala Gec
İklimlendirme Sektörü, Ege Bölgesi Mühendislik Fakülteleri ile Buluştu.
  Türkiye iklimlendirme Sektörünün geleceğine yön verecek nitelikli iş gücünü ve bu güc
İSKİD, TÜMKAF’ın Düzenlediği Kariyer Fuarında Yer Aldı.
Türkiye Mühendislik Kariyer Fuarı (TÜMKAF), mühendislik, sanayi ve teknoloji alanında faaliyet
İSKİD, Ege Bölgesi Mühendislik Fakülteleri ile Buluşuyor.
İSKİD ve Üyeleri, makine mühendisliği öğrencilerine yönelik en geniş katılımlı Etkinli
İSKİD, Öğrencilere Yönelik Sektör Tanıtımı ve Rehberi hazırlıyor
Üniversitelerin makine mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerin dal seçimlerine katk
İSKİD, TÜMKAF Türkiye Mühendislik Kariyer Fuarı’na katılıyor
  İSKİD, 16-17 Ekim Tarihlerinde Vodafone Arena’da düzenlenecek, Türkiye’de mühendislik e
BİZİ TAKİP EDİN İSKİD İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği
İSKİD, Şerifali Mah. Kızkalesi Sok. No.1 Elite Plaza B-6 Ümraniye 34775 İstanbul
Telefon(216) 469 44 96      Faks(216) 469 44 95      E-Posta: iskid@iskid.org.tr